Hrad Bellver na ostrově Mallorca
Byl postaven začátkem 14. století za vlády krále Jakuba II. Mallorského a je jedním z mála kruhových hradů v Evropě. Původně sloužil jako sídlo mallorských panovníků. Postupem času byl používaný jako vězení, dokonce i vojenské. Nyní je jednou z hlavních atrakcí ostrova Mallorca.
Prohlédnete si rovněž antické sochy
Výstavbu hradu Bellver plánoval už Jakub I. Aragonský, první křesťanský panovník na ostrově, který předtím patřil Arabům. Chtěl, aby tato gotická stavba symbolizovala vítězství křesťanství nad islámem. Hrad byl však dokončen až v roce 1311, během vlády jeho syna. Hlavní část postavil architekt Pere Salvà, jenž se podílel i na stavbě královského paláce Almudaina.
Hrad Bellver obehnaný příkopem se pyšní jedinečnou kruhovou konstrukcí zdí. Jejich součástí jsou tři věže a několik střílen. Čtvrtá a zároveň nejvyšší věž Torre de l’Homenatge stojí samostatně, tyčí se vysoko nad rovnou střechou hradu a je s ní spojena úzkým můstkem.
Uprostřed dvoupodlažní hradní budovy se nachází kruhové nádvoří lemované arkádovými oblouky. Často se zde konají kulturní akce včetně koncertů. S tím souvisí skutečnost, že v těchto dnech je změna otevírací doby. V přízemí, kde sídlí městské historické muzeum, jsou po obvodu zdí umístěny antické sochy. V prvním patře, zdobeném gotickými oblouky, si lze prohlédnout například trůnní a královský sál, kapli, vězeňskou místnost a kuchyň.
Poté je možné vyjít po schodech na střešní terasu, odkud se nabízejí překrásné panoramatické výhledy na zátoku, přístav, staré město a jihozápadní část Mallorky. Mimochodem – název Bellver v překladu z katalánštiny znamená „krásná vyhlídka“.
Do hradu Bellver se lze dostat zadarmo
Historie hradu Bellver je mnohem pestřejší, než jsme naznačili v úvodu. Sloužil také jako obranná pevnost, mincovna či útočiště před pirátskými nájezdy nebo morovou epidemií. Byla tu uvězněna vdova po králi Jakubovi lll. a její synové, známý politik a spisovatel Gaspar Melchor de Jovellanos a další. V podzemní místnosti s otvorem ve stropě, původně určené ke shromažďování vody odtékající ze střechy, se ukrývala mučírna. Říká se, že z hradu vedou tajné podzemní chodby. Jedna z nich má údajně ústit až v paláci Almudaina.
Hrad Bellver je – od dubna do konce září – pro veřejnost otevřen od 10:00 do 19:00 (úterý–sobota), v neděli a ve státní svátky od 10:00 do 15:00, v pondělí je zavřeno. V období od října do konce března se zavírá už v 18 hodin. Pokud nemáte zájem o návštěvu muzea, vydejte se na prohlídku hradu v neděli. Tehdy je Bellver přístupný zcela zdarma, muzeum a sály jsou však uzavřeny. Vstupné činí 4 €, senioři a studenti zaplatí 2 €, děti do 14 let mají vstup zdarma.