Jihočeské město Písek
Dnes tady tento druh půdy najdeme jenom na hřištích pro děti, kdysi se ale poblíž opravdu hojně vyskytoval a sloužil k rýžování zlata. Díky němu získal Písek jméno a už od středověku od vládců řadu privilegií. Ty se staly základem jeho velkého bohatství.
Díky němu mohli postavit nejstarší most v Evropě. Když byl koncem třináctého století hotov, radní nevěděli, jak by se měl jmenovat. Rozhodli proto „pokřtít“ ho podle toho prvního, který přejde na druhou stranu. K jejich překvapení se oním šťastným „chodcem“ stal zmatený jelen. Takže byl Jelení, dnes se nazývá Kamenný.
Další rekordy souvisejí s elektřinou
Projít se po jeho dlažbě je „turistická povinnost“, stejně jako navštívit další dominantu města Písek – hrad. Z něj zbyl bohužel jen bývalý královský palác s rytířským sálem. Tam dnes sídlí Prácheňské muzeum, které mimo jiné mapuje historii těžby zlata na Písecku.
Pozornost turistů zasluhuje i klášterní kostel, sladovna, sgrafitový dům u Černého orla (na snímku), věznice či elektrárna, nejstarší svého druhu v Čechách. František Křižík v ní poprvé předvedl veřejnosti slavnou obloukovou lampu. Mimochodem – právě Písek byl prvním městem v Čechách se stálým veřejným elektrickým osvětlením.
Do centra se většinou vstupuje na místě bývalé Putimské brány, kde podle lidové písničky na švarného studenta volaly tři panenky. Ta už nestojí, místo ní je tam dům s názvem U koulí. Tam básník Fráňa Šrámek umístil děj slavných románů Stříbrný vítr a Měsíc nad řekou.
Vyrůstají tady budoucí filmaři
Cestou na Alšovo náměstí, kde se do výšky tyčí morový sloup připomínající velkou nákazu touto smrtelnou nemocí v roce 1713, nelze minout děkanský kostel Narození Panny Marie. Jeho věž je symbolem města Písek. Určitě stojí za to vejít dovnitř a obdivovat vnitřní výzdobu.
Každý, kdo Pískem prochází, nemůže nezaregistrovat velké množství mladých lidí. Je to proto, že je tu spousta středních škol a navíc i vysoká – Filmová akademie. Nejen kvůli nim tu byl postaven plavecký stadion. Jsou tady i dvě divadla, což není na město této velikosti běžné.
Pokud jde o výlety, nejen příznivci husitů rádi navštíví 40 km vzdálený Husinec. Tam se opravdu narodil mistr Jan Hus, upálený 6. července 1415 v Kostnici. Jeho rodný dům stále stojí, je tu i farní kostel.
Písek svádí k túře na Jarník i Zvíkov
Kdo se chce pro změnu kochat, projde se zhruba pět kilometrů směrem na východ od města Písek, kde se vypíná vrch Jarník. Na něm stojí šedesátimetrový vysílač s vyhlídkovou plošinou. Návštěvníci se dostanou po dvojitém schodišti asi do poloviny, ale i to stačí. Z vyhlídky je vidět Šumava, Český les, Příbramsko, Písecké hory.
Příznivci architektury se vydají do Kestřan, 10 km od Písku. Tam se zachovaly dvě gotické tvrze. Horní vznikla ve druhé polovině 13. století, z tohoto období pochází také purkrabství. Dolní tvrz ze 14. století je o něco menší (na snímku). V sousedství tvrzí byl ve druhé polovině sedmnáctého století postaven barokní zámeček.
Zdatní chodci si přivstanou a vydají se na 25 km dlouhý pochod na slavný hrad Zvíkov. Vede tam tzv. Sedláčkova stezka podél řeky Otavy. Je pojmenována po Augustu Sedláčkovi, historikovi a vášnivém turistovi. Je modifikovaná i jako cyklostezka. Na kole je ale o 10 km delší.