Mosty na břehu moře
Ačkoli nejznámější skalní mosty v americké Utahu jsou vzdáleny od vodních zdrojů, většina přírodních mostů se nachází na mořském pobřeží. Na přímořských útesech pracuje mořská voda a erozivní procesy nacházejí slabá místa ve zdánlivě monolitické skalní stěně.
V závislosti na tvaru pobřeží mohou vzniknou jak oblouky s ním rovnoběžné, tak mosty, jež jsou na něj kolmé. První typ se vytváří na takovém pobřeží, které tvoří jednotnou skalní linii a měkčí hornina je proti vodě chráněna tvrdší skálou. Síla příboje působí přímo proti skále, dříve či později se prolomí přes tvrdou horninu a měkčí materiál je pak poměrně rychle vymlet. Poté, co se oblouk zhroutí, zůstane po něm malá zátoka.
Mosty kolmé k čáře přílivu se vytváří u členitého pobřeží, kde může energie mořské vlny působit na skalní výběžek a prolomit jej. Po zhroucení takových oblouků zůstávají v moři osamělé skalní pahýly a kupy. Krásným příkladem druhého typu jsou oblouky na pobřeží Maroka u města Legzira, odkud pochází i tento snímek.