Co se týče polohy – letovisko Sousse v Hammametském zálivu leží 45 km od letiště Enfidha, 22 km od Monastiru, 55 km od Kairouanu, 97 km od Hammametu, 110 km od Nabeulu a 147 km od hlavního města Tunis.

Oblíbené tuniské letovisko, Sousse

Co se týče polohy – letovisko Sousse v Hammametském zálivu leží 45 km od letiště Enfidha, 22 km od Monastiru, 55 km od Kairouanu, 97 km od Hammametu, 110 km od Nabeulu a 147 km od hlavního města Tunis.

O město se dlouho přetahovaly nejrůznější národy
Zdaleka ne každý ví, že Sousse je starší než 163 km vzdálené Kartágo. Oblast totiž osídlili Féničané už v 11. století před naším letopočtem. Následně na tomto místě založili přístav a město (původně nazvané Hadrumetum) kolem něj se brzy začalo úspěšně rozvíjet. Strategická poloha mu však nepřinášela moc štěstí – dlouhá staletí se město snažili získat dobyvatelé z různých konců světa.

Během punských válek se město dostalo pod římskou nadvládu. V roce 434 město ovládli Vandalové, a to na rovných sto let. Posléze ho postupně okupovali Arabové, Normané, Španělé, Francouzi a Benátčané. Takřka kompletně ho v 7. století zničili Omájovci, nejstarší dochované památky pocházejí převážně ze století devátého. V roce 1881 se Tunisko stalo francouzským protektorátem…

V současnosti je Sousse třetím největším a zároveň nejlidnatějším městem Tuniska. Sídlí zde i univerzita. Zdejší historické centrum (medina), obehnané hradbami, je od roku 1988 součástí Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Sousse zaujme mešitou i pevnostmi
Hradby na jihozápadě starého města přecházejí do velkého komplexu věží, tvořícího pevnost (kasbah). Té dominuje Khalefova věž (Khalef Al Fata), z níž je nádherný pohled na město i na moře. Součástí pevnosti je od roku 1951 archeologické muzeum, které se pyšní unikátními mozaikami a historickými předměty z počátku našeho letopočtu.

Ve městě Sousse stojí Velká mešita z roku 851. Nemá vysoký minaret, jak většinou bývá zvykem, ale zato nádvoří je pokryté mramorovou mozaikou. Mešita je ve velmi dobrém stavu, jelikož bývá pravidelně rekonstruována. Vstup do vnitřních prostor je povolen pouze muslimům. V sousedství Velké mešity je rozsáhlé modlitební místo pod širým nebem.

Kombinací kláštera a pevnosti je Ribat z roku 821. Svou vojenskou funkci postupně ztrácel po vybudování více než 2 km dlouhých městských hradeb v roce 859. Z pevnosti Ribat – patřící k nejstarším v severní Africe – je nádherný výhled. Na předměstí Sousse, zhruba dva kilometry západně od centra, se rozprostírá 5 km dlouhý komplex raně křesťanských katakomb s 15 000 hroby. Malá část je otevřena pro veřejnost.

Pláž vyhovuje také seniorům
Do letoviska Sousse často míří i senioři a rodiny s dětmi. Místní pláž pokrývá jemný bílý písek a vstup do Středozemního moře je pozvolný, což ocení zejména neplavci a osoby s pohybovým omezením. Směrem na sever se pláž táhne asi pět kilometrů až k letovisku Port El Kantaoui. Místy je široká skoro až 100 metrů. Směrem na jih je dlouhá přibližně 4 kilometry, hezčí je však na severu.

Velké hotelové rezorty při pobřeží mají vlastní část pláže, která je pravidelně udržovaná. Klienti mohou v rámci all inclusive využívat lehátka a slunečníky zdarma, k dispozici je i plážový bar. Kdo se nerad často koupe v moři, může relaxovat u prostorných bazénů s barem nebo v rozlehlých, uměle zavlažovaných zahradách. A jen tak mimochodem – délka letu z České republiky do Tuniska činí pouhých 150 minut a sezóna trvá od května až do října…

Sdílej

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *