Vědci z Kalifornské univerzity v Irvine uvedli, že povrchová teplota v poušti Lút a v Sonorské poušti (na následujícím snímku) může vyšplhat až k 80,8 stupně Celsia, přičemž poušť Lút je takřka permanentně horká.

Solná poušť Lút ve východním Íránu

Vědci z Kalifornské univerzity v Irvine uvedli, že povrchová teplota v poušti Lút a v Sonorské poušti (na následujícím snímku) může vyšplhat až k 80,8 stupně Celsia, přičemž poušť Lút je takřka permanentně horká. Výzkumníci na to přišli pomocí dat ze satelitů, které měřily povrchové teploty za uplynulá dvě desetiletí. Donedávna měli všichni za to, že teploty v poušti Lút mohou dosáhnout maximálně 70,7 °C, tedy o deset stupňů méně.

Sonorskou poušť proslavil kaktus
Íránská poušť Lút je vměstnána mezi horské pásmo, což znamená, že se horký vzduch drží na dunách. Teploty naměřené v těchto končinách mezi léty 2002 až 2019 dosahovaly závratných výšin. Lút se tedy pyšní nejteplejším povrchem, tudíž se jedná o nejteplejší místo na světě. Jen tak mimochodem – část pouště Lút (22 780 km²) byla v roce 2016 prohlášena světovým přírodním dědictvím pod ochranou UNESCO.

Co se teploty týče – podobně je na tom Sonorská poušť na hranicích USA a Mexika. Extrémní teploty jsou tam ovšem méně frekventované než na íránské poušti Lút. Sonora je však o něco známější. A to především díky kaktusu Saguaro, který v ní roste. Ale aby toho nebylo málo, vyskytuje se zde celá řada dalších unikátních rostlin a živočichů. V arizonské části mají svoje osady indiáni, konkrétně 17 různých kmenů.

Třetí nejteplejší místo má až 57 °C
Označení Nejteplejší místo na světě v minulosti patřilo Údolí smrti (Death Valley), nalézajícímu se ve východní Kalifornii. To se však i nadále pyšní třemi rekordy. Jde o nejteplejší, nejsušší i nejníže položené místo celé Severní Ameriky. „Nejvyšší teplota vzduchu byla naměřena ve Furnace Creek 10. července 1913,“ oznámila správa amerických národních parků. Rtuť teploměru se tehdy vyšplhala k 57 stupňům Celsia. Od roku 1994 je Údolí smrti, které je již přes 1000 let domovem kmene Timbisha, národním parkem.

Vědci se shodli rovněž na tom, že nejchladnější povrch má i nadále Antarktida. I tam se ovšem některé hodnoty změnily. Teplota na Antarktidě může klesnout až k minus 110,9 stupně Celsia, což je o zhruba 20 stupňů méně, než uváděla studie z roku 2011. Tým výzkumníků podotknul, že není jisté, zda je povrchová teplota v těchto oblastech ovlivněna změnami klimatu, jako je tomu v atmosféře.

Sdílej

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *